Історія та місія
ІСТОРІЯ
Усе розпочиналося дуже просто. У 2005 р. захоплені іконописом працівники УКУ, Маркіян Філевич та Божена Пеленська, вирішили створити Літню школу іконопису (двохтижневе щоденне навчання). Їхня мета була розгерметизувати оточене “міфами” та “цеховими таємницями” вузькопрофесійне та нечисленне середовище художників-іконописців та додати до знань, якими володіли останні, надважливу складову — богослов`я. Отже, Школа створювалась для усіх охочих, незалежно від віку та професії, трактуючи навчання іконопису як духовну практику.
У 2006-2007 рр. Школа визначається зі своїм форматом. Викладати на програмі починають реставратори з багаторічним досвідом роботи в Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові - Павло Петрушак та Анастасія Чабан. Ці, без перебільшення, унікальні своїм професіоналізмом та великою відданістю улюбленій справі люди, відкривають нам просту істину — іконопис не має універсального обличчя, а має багато локальних облич. Вони захоплюють студентів маловідомим світом західноукраїнської ікони. З того часу Школа бачить своє покликання та місію - глибоко вивчати та наслідувати давню ікону свого краю.
Восени 2007 р. змінилася також форма навчання. Окрім літніх шкіл, відкритих для студентів з інших міст, а також країн, була заснована т. зв. сертифікатна програма, розрахована на 6-8 навчальних семестрів (навчання щосуботи та влітку). А у 2009 р. Вчена рада УКУ затвердила програму стаціонарного навчання. Іконописна школа залишилася відкритою для усіх охочих, а водночас, переросла в осередок для здобуття унікальної професії іконописця-богослова. Група випускників сертифікатної та стаціонарної програм створили при Школі майстерню, яка виконує приватні та церковні замовлення.
Особливістю навчальної програми є поєднання практичних занять (що включають темперне малярство в середньовічному стилі та техніці, іконографічний рисунок, кириличний краснопис), літургійної практики у спільноті однодумців, вивчення основ богослов`я, літургіки та теорії іконографії, навчальних поїздок та екскурсій.
За час існування Іконописної школи у ній навчалось майже 400 осіб. Слухачами сертифікатної програми є переважно мешканці Львова та області, а от улітку приїжджають жителі з різних областей України та з-за кордону. Учасниками Літніх шкіл були люди з 13 областей України та 16 країн світу: Білорусії, Литви, Росії, Словаччини, Румунії, Голландії, Китаю, Філліпін, Франції, Великобританії, Австралії, Канади, США, Фінляндії, Перу тощо.
МІСІЯ
Ми черпаємо наше натхнення з прагнення повернути українському іконопису ту велич, красу і важливість в житті Церкви, яку він мав у часи свого найбільшого розквіту. Працюючи над створенням сучасної української ікони, ми вчимося від майстрів минулого – творців шедеврів західноукраїнського іконопису 14-16 ст. Саме в цих творах органічно поєднані традиції візантійського та сакрального мистецтва і неповторний колорит місцевого народного генія.
Ми віримо, що саме будуючи на твердій скелі вікової традиції, можна створити добру сучасну школу. Іконопис - це церковне служіння і церковне мистецтво. Даючи майбутнім богословам-іконописцям цілісне і всебічне розуміння іконопису, ми сподіваємося, що їх творчість буде закоріненою в традиції і молитовному житті Церкви.
Новини
-
Надихаючий курс іконопису - осінь 2024
"З Ангелом у новий літургійний рік" - Іконописна...
-
Осінній онлайн курс іконопису 2024 р.
...
-
Написи на іконах. Теорія і практика. Авторський курс Олексія Чекаля 1-3 липня 2024 р.
Авторський курс харків’янина Олексія ЧЕКАЛЯ –...
-
20-та ювілейна Літня іконописна школа 30 червня - 13 липня
20-та ювілейна Літня іконописна школа 30 червня -...
-
Літня дитяча школа іконопису 17 - 22 червня 2024 р.
Іконописна школа «Радруж» запрошує на Курс...